Recognition and Achievement Awards 2018-19

Finalists announced

The shortlist for finalists has now been announced. Everyone who is shortlisted for an award will be invited to the awards ceremony which will be held on Thursday 07 February 2019 at the Holiday Inn Royal Victoria in Sheffield. 

Award categories

Innovation and Research
This award recognises an individual or team who has implemented an idea or innovative approach which has resulted in a measured and sustainable impact for the good of our service users, carers, staff and the Trust as a whole, developed and championed local innovation or a new way of working (including recommendations from an audit or research study) which has contributed significantly to improve safety, quality, efficiency, engagement, communication or collaborations.

The nomination must show: the service before and after changes were made; evidence of improved service, for example through monitoring of outcomes for staff or service users; evidence of how sustainability is incorporated.

Finalists:

  • Non-Opiates Service, Sheffield Treatment and Recovery Team (START)
  • Philip Jonas, Clinical Audit Facilitator
  • Sheffield Treatment and Recovery Team (START)

Compassionate Care
This award is for an individual or team who has shown extraordinary compassion and kindness in all aspects of their work and who go the extra mile to meet the individual needs of service users and carers.

Finalists:

  • Mary Whittaker, Community Nurse, Community Learning Disability Team
  • Older Adults Community Mental Health Teams
  • Yusuf Chippy, Recovery Worker, Community Enhanced Recovery Team (CERT)

Highly commended:

  • Cath Emmingham, Housekeeper, Michael Carlisle Centre

Learner of the year
This category is designed to reward learners at any level who have demonstrated outstanding achievements through undertaking a programme of learning. The candidate will also have used their learning to great success, whether to the benefit of other colleagues or service users.

Finalists:

  • Dr Charlotte Blewett, Specialist Registrar
  • Kai Scott Bridge, Medical Student
  • Julie Knowles, Trainee CBT Therapist

Highly commended:

  • Jennifer Eyre, Amy Cartledge, Sarah Hastings-Quainoo and Monisola Shoremekun, Trainees Assistant Practitioners

Leadership
This award recognises people who have courage and a clear vision and who inspire their team and/or colleagues to perform at their best. Through their leadership they increase service user satisfaction and meet or exceed quality standards.

Finalists:

  • Julie Smalley, Clinical Nurse Manager, Forest Close Intensive Rehabilitation Service
  • Rachel Noble, Team Manager, Dementia Rapid Response and Home Treatment Team
  • Susan Burns, Team Manager, Memory Service

Highly commended:

  • Dr Mike Atter, Consultant Psychiatrist, Recovery South

Outstanding Achievement by an Individual
This award recognises an individual who provide a consistently high quality service to service users and/or colleagues, demonstrates the Trust’s core values, displays effort and dedication and has a positive can-do attitude as well as being friendly, thoughtful, considerate, caring, compassionate, courteous and professional at all times.

Finalists:

  • Amanda Bennett, Dementia Nurse Specialist – Clinical Trials Team, Memory Service
  • David Norton, Housekeeper, Michael Carlisle Centre
  • Leanne Brouder, Recovery Worker, Community Enhanced Recovery Team (CERT)

Highly commended:

  • Alexandra Fergusson, Community Mental Health Nurse, Recovery North

People’s Choice
This award is a chance for service users, carers, visitors or members of the public to nominate staff. It is designed to recognise the difference staff make to the lives of others, both in hospital, in the community and in people’s homes.

This award gives the people we care for the opportunity to nominate a person or team who they feel has provided outstanding treatment and care or who has made a special difference to their lives.

Finalists:

  • Adam Searle and Helen Coventry, Care Co-ordinator and Support Worker, Recovery South
  • Catherine Kemp – CBT Therapist, IAPT Service
  • Helen Stocks – Occupational Therapy Senior Practitioner, Recovery South

Quality Improvement by a Team
Bringing new ideas into practice can have a positive impact on the people who use our services, improving satisfaction and quality of life. Through service redesign or by improving efficiency, our staff work in innovative ways every day.

This award recognises a team whose positive and focused approach has seen their idea successfully implemented to make a real difference to quality.

Finalists:

  • Brunsmeer Awareness
  • Forest Close Intensive Rehabilitation Service
  • Pharmacy Department

Highly commended:

  • Gender Identity Service

Volunteer of the Year
A volunteer who has made an exceptional contribution and shown dedicated commitment to the Trust and our services throughout the year.

Finalists:

  • David Battams, Woodland View Nursing Home
  • Jerome Wilson, Lucy Quirk and Adrienne Nixon, Sheffield Community Brain Injury and Rehabilitation Team (SCBIRT)
  • Jonathan Hall, Alice Bennett and Julie Murashi, Short Term Education Programme (STEP)
  • Rebecca Simpson, Occupational Therapy, Adult In-patient Wards

Chair’s Special Recognition Award
This special award is presented to an individual or team who truly lives our values at all times and feels able to challenge those who don’t.

Overall, they enhance the reputation of their team and the organisation and their words and actions reinforce a positive culture and make a tangible difference such as by tackling stigma and social exclusion.

Finalists:

  • Derek Rawson, Support Worker, Recovery South
  • G1 Ward, Grenoside Grange
  • Philip Jonas, Clinical Audit Facilitator